Witryna korzysta z plików Cookies zgodnie z celami określonymi w polityce Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej szczegółów znajdziesz w polityce Cookies.

Kamienica

Historia

Kamienica jest dzielnicą Bielsko-Białej od 1968 roku. Z dawien dawna okolicę, noszącą dziś nazwę Kamienica, nazywano Stainfeld - Kamieniec ze względu na potężne żwirowiska. Kamienicę możemy zaliczyć do jednej z najstarszych osad na Podbeskidziu. Pismo biskupa wrocławskiego Tomasza z roku 1285 do księcia opolskiego o zwrot zagarniętych Wsi z dóbr kościelnych już wspomina Kamienicę.
Następnie wymieniona jest Kamienica w dokumencie Księcia Mieszka Cieszyńskiego z roku 1312 o nadaniu lasu Bielsku na odbudowę i opał. Od 1326 przebiegała tamtędy droga bydlęca     z prawem zabudowy. Droga ta to szlak handlowy Kraków-Ołomuniec. Przebiegała przez bielski zespół osiedleńczy Grodzisko, wieś podgrodziskową Stare Bielsko i miastowe targowisko. Stąd kierowała się odnoga na Międzyrzecze                i Kamienicę.
W roku 1335 Kamienica wymieniona jest w listach świętopietrza.
W roku 1424 Miasto Bielsko otrzymuje prawo mili, zobowiązujące rzemieślników do należenia do cechów, czyli organizacji zawodowych. W przeciwnym razie nie mieli prawa sprzedawać swych wyrobów na targu i w okolicy. W zasięgu mili był a wymieniona i Kamienica.
Okolica Kamienicy pokryta gęstą puszczą, położona niedaleko Bielska, skłoniła czeskich drwali do osiedlenia się. Od księcia cieszyńskiego otrzymali pozwolenie na budowę domów i uprawę wykarczowanego gruntu. Powstała w ten sposób osobna gmina pod nazwą "Gmina Braci Czeskich".

Szkoła

W roku 1834 inicjatorem budowy szkoły w Kamienicy był ks. Mateusz Opolski. Budynek tej szkoły istnieje przy ul. Karpackiej 148. Od 1850 roku Ewangelicy mieli także w Kamienicy szkołę. W 1894 r. rozpoczęto budowę nowej szkoły katolickiej, którą przemianowano w 1920 r. na szkołę Macierzy Szkolnej. Obecnie jest to Szkoła Podstawowa nr 23.


Ochotnicza Straż Pożarna

W 1902 r. została założona przez Niemców Straż Pożarna, którą rozwiązano w 1930 r. Walne zebranie nowej Ochotniczej Straży Pożarnej odbyło się w dniu 1 X 1931 r. W dniu świętego Floriana - patrona strażaków - odprawiana jest uroczysta Msza św.
Wykonanie i utrzymanie
Grupa Szarka.
Copyright (c) 2010 by Parafia
św. Małgorzaty w Kamienicy,
stat4u