Witryna korzysta z plików Cookies zgodnie z celami określonymi w polityce Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej szczegółów znajdziesz w polityce Cookies.

Ciekawostki

Patronka parafii św. Małgorzata, dziewica             i męczennica
Odpust parafialny - w niedzielę przed 13 lipca.


Według podania córka pogańskiego kapłana.          Po przedwczesnej śmierci matki została oddana pod opiekę piastunce, która była chrześcijanką. Ta ją doprowadziła do poznania nauki Pana Jezusa i do Chrztu świętego.
Za cesarza Doklecjana (284-305) wybuchło najbardziej okrutne prześladowanie, które objęło całe imperium rzymskie. Podanie głosi, że w pięknej i bogatej Małgorzacie miał zakochać się namiestnik rzymski, który chciał ją poślubić. Ta jednak stanowczo omówiła mu, twierdząc, że ma już Oblubieńca, Jezusa Chrystusa. Namiestnik kazał ją aresztować i usiłował ją skłonić do odstępstwa obietnicami       i groźbami. Kiedy te zawiodły, nakazał zastosować wobec niej wyszukane tortury, by nimi załamać dziewice: szarpano jej ciało hakami i palono ogniem. Kiedy nadal obstawała przy wierze świętej, została ścięta. Bohaterska śmierć dziewicy nadała rozgłos jej imieniu.
Święta Małgorzata z Antiochii Pizydyjskiej należała do najbardziej znanych i popularnych świętych       w średniowieczu. Jej kult rozpowszechnili zapewne Krzyżowcy.
Wspomnienie jej przypada na 20 lipca, gdyż tego dnia miała ponieść męczeńską śmierć w latach 303-305. Wizerunek naszej Świętej figuruje w herbie wielu miast polskich.
Wykonanie i utrzymanie
Grupa Szarka.
Copyright (c) 2010 by Parafia
św. Małgorzaty w Kamienicy,
stat4u