Ciekawostki

Odpust parafialny - w niedzielę przed 13 lipca.
Według podania córka pogańskiego kapłana. Po przedwczesnej śmierci matki została oddana pod opiekę piastunce, która była chrześcijanką. Ta ją doprowadziła do poznania nauki Pana Jezusa i do Chrztu świętego.
Za cesarza Doklecjana (284-305) wybuchło najbardziej okrutne prześladowanie, które objęło całe imperium rzymskie. Podanie głosi, że w pięknej i bogatej Małgorzacie miał zakochać się namiestnik rzymski, który chciał ją poślubić. Ta jednak stanowczo omówiła mu, twierdząc, że ma już Oblubieńca, Jezusa Chrystusa. Namiestnik kazał ją aresztować i usiłował ją skłonić do odstępstwa obietnicami i groźbami. Kiedy te zawiodły, nakazał zastosować wobec niej wyszukane tortury, by nimi załamać dziewice: szarpano jej ciało hakami i palono ogniem. Kiedy nadal obstawała przy wierze świętej, została ścięta. Bohaterska śmierć dziewicy nadała rozgłos jej imieniu.
Święta Małgorzata z Antiochii Pizydyjskiej należała do najbardziej znanych i popularnych świętych w średniowieczu. Jej kult rozpowszechnili zapewne Krzyżowcy.
Wspomnienie jej przypada na 20 lipca, gdyż tego dnia miała ponieść męczeńską śmierć w latach 303-305. Wizerunek naszej Świętej figuruje w herbie wielu miast polskich.